Vakcíny jsou zdrojem par excellence k prevenci mnoha nemocí. Je ale také pravda, že se děti nebaví dobře, a to z dobrého důvodu: nikdo nemá rád, když do nich někdo šťouchá, natož několikrát během několika minut. Pravdou je, že „v den očkování“ nejsou trápeny pouze děti, ale také rodiče: kromě toho, že trpí spolu s nimi, vyvstávají různé otázky. Nezoufejte: řešíme 10 nejčastějších pochybností, abyste své dítě mohli doprovázet s absolutním klidem.
1. Bude to bolet?
Bolest je subjektivní příznak a neexistuje žádná uznávaná stupnice, která hodnotí bolest způsobenou každou vakcínou. Každopádně za nejbolestivější je považována trojnásobná virová vakcína, vakcína proti lidskému papilomaviru a pneumokoková konjugovaná vakcína. Ve zbytku je nepohodlí obvykle mírné a naprosto tolerovatelné.
2. Kde to propíchnou?
Když dítě ještě neleze, vakcíny se aplikují do stehna (do m. vastus lateralis). Na druhé straně starší, kteří již chodí, jsou pícháni v paži, v deltovém svalu, a to ze dvou důvodů: kvůli tloušťce a stupni rozvoje svalu, a proto ve dnech po očkování se může pohybovat jako vždy bez bolesti.
Máte-li několik vakcín ve stejný den, není problém: můžete dostat 3 nebo 4 injekce intramuskulárně ve stejnou dobu, 1 nebo 2 injekce do každého stehna nebo do každé paže. Jediným preventivním opatřením je dodržet vzdálenost 3 až 5 cm mezi místy vpichu.
3. Pokud je nemocný, měl by být přesto očkován?
I když jste nachlazení, stále se můžete nechat očkovat, pokud nemáte horečku, v takovém případě budete muset počkat, až horečka odezní. A totéž, pokud máte zvracení nebo průjem: kromě rotavirové vakcíny můžete dostat všechny ostatní.
4. Co dělat, když se bojíte?
Pohlaďte ho, mluvte na něj a usmívejte se při pohledu do jeho očí, zazpívejte mu písničku, zabavte ho jeho oblíbenou hračkou nebo navrhněte hru, která odvede jeho pozornost. Nejdůležitější však je, aby maminka, tatínek nebo jejich doprovod zůstali v době přihlášky v klidu a spolupracovali: pokud jsou dospělí v tísni nebo nervozitě, dítě to bude vnímat a trápí se také.
Když jsou starší, už vědí, co se bude dít, ale to neznamená, že by se měli nechat napálit. Právě naopak: musíte je uklidnit a vysvětlit jim, že vakcíny mohou trochu bolet, ale že jsou nezbytné a velmi prospěšné pro zdraví.
V den vakcíny a po aplikaci – i když plakal – je dobré odměnit ho zmrzlinou, čokoládovou tyčinkou nebo nasbíranými figurkami. To vám pomůže se příště méně bát.
5. Jak byste ho měli oblékat?
Nedávejte na něj příliš mnoho vrstev oblečení nebo oblečení, které je velmi těsné nebo má mnoho knoflíků. Oblast použití – stehna u nejmenších dětí a paže u starších dětí – musí být odhalená, takže oblečení musí být lehké a snadno se obléká a svléká.
6. Kdy je nejlepší ho očkovat?
Ráno nebo odpoledne si ji můžete vzít, kdykoli je to pro vás nejpohodlnější: doba aplikace neovlivňuje účinnost vakcíny.
7. Musíte se postit?
Vakcíny nemají žádná potravinová omezení, ani tuhá jídla, ani tekutiny, takže v den očkování může dítě kojit nebo jíst jako obvykle.
8. Jakou péči byste měli po očkování dostat?
Nikdo konkrétní: může jíst všechno, koupat se, hrát si, chodit na zahradu nebo do školy, jako obvykle. Pokud vás oblast, kde jste dostali vakcínu, bolí nebo se zanítí, netřete ji ani nemasírujte, protože to nepřináší žádný užitek a může dokonce zhoršit nepohodlí. Některé studené obklady nebo trochu ledu (zabalené v ručníku) zmírní příznaky.
9. Měla by být před očkováním přijata nějaká opatření?
Žádný. Jsou maminky, které obvykle podávají paracetamol v den očkování, aby zabránily horečce nebo bolesti po očkování. Nedělejte to, protože by to mohlo snížit účinnost některých vakcín.
10. Kdy sundat náplast?
Je běžné, že po očkování na něj dají náplast. Není nutné ji nechávat do druhého dne: musíte ji odstranit, když se vrátíte domů nebo při koupeli.